Achievement of CPS in Recent Years  (2005)
  I.	International Awards
Year
Achievements
Remarks
2002 Inviting School Award
First HK primary school to receive this award presented by International Alliance for Invitational Education
2001

International Odyssey of the Mind Program (World Competition) - Third Runner-up

International Odyssey of the Mind Program (World Competition) - Third Runner-up

2000

International Odyssey of the Mind Program (World Competition) - Fourth Runner-up

First HK primary school to obtain a prize in the OM World Competition

 

II. National Awards

Year
Achievements
Remarks
2002 Miss Pallas Wong was awarded the
Most Honorable National Teaching
Award for Reading

Ms Wong out-competed more than 5000
competitors to receive this most honorable prize.
She was also chosen to be the ¡¥Teacher Ambassador to share her experience with schools in various cities in Mainland China.

 

III. Other Awards/ Achievements include:

Area
Year
Achievements
English      2005
Outstanding Achievement Award at the ¡¥Creative Writing Competition¡¦ for Primary School Students 2005 (Fung Wing Yan)
2004
2 Subject Awards (Second Place in HK) at University New South Wales' International Assessments for Schools (Kayson Wong & Ziying Jiang)
2004
Second Runner up at the Longman English Broadcast Radio Drama Competition
2004
75% students obtained Distinction/ Merit, 8 got all shields at the Cambridge Young Learners' Test.
2004
70% students obtained Distinction & Merit in the Spoken English Examination organized by Trinity College, London. 25% got full marks
2002
Dymock's Children's Choice Award (Kevin Tang).
Chinese    2004 Outstanding Student Poet Award (Yu Chun Fai)
2003 First Prize at Road Safety Slogan Competition (Lee Ho Ching)
2001 Silver Award at the Breakthrough Writing Competition
(Faraday Fung)
2001 Gold Award in Chinese Language ¡§Ching Ying¡¨ Program (Mok Shao Hsun)
Verse Speaking   2004
3 First Prizes, 5 Second Prizes, 9 Third Prizes, 126 Honors and Merit Certificates at the HK Schools Speech Festival (English, Cantonese and Putonghua)
2003
7 First Prizes, 10 Second Prizes, 6 Third Prizes, 127 Honors and Merit Certificates at the HK Schools Speech Festival (English, Cantonese and Putonghua)
2002
2 First Prizes, 4 Second Prizes, 8 Third Prizes, 97 Honors and Merit Certificates at the HK Schools Speech Festival (English, Cantonese and Putonghua
Mathematics     2005
Gold Award at ¡¥Gifted Education Promotion Program¡¦ (Matthew Tse)
2004
2 Gold Awards (First Place in HK) (Julian Ting & Francis Lung), 12 Distinctions, 13 Merits at ¡¥World Arena Assessment for the Gifted¡¦. 48 got full marks)
2004
1 Silver & 2 Bronze Medals at¡¦ HK Primary Mathematics Olympic Competition¡¦
2004
2 Silver & 1 Bronze Medals at ¡¥HK Primary Mathematics Elite Competition¡¦
2004
1 Gold Award (First Place in HK - Jeffery Tiu), 5 Subject Awards (Second Place in HK) at ¡¥University New South Wales' International Assessments¡¦ for Schools
2003
3 Gold, 3 Silver & 1 Bronze Medals at ¡¥HK Primary Mathematics Elite Competition¡¦
2003
2 Gold Awards (First Place in HK - Alan Hui & Lawrence Lau), 6 Subject Awards (Second Place in HK) at University New South Wales' International Assessments for Schools
Science    2005
Overall Champion and 5 other trophies at ¡¥Technology Competition for Primary Schools¡¦
2004
1 Subject Award (Second Place in HK - Norton Yeung) at ¡¥University New South Wales' International Assessments¡¦ for Schools
2004
First Prize at ¡¥the 2nd Technology and Creativity Competition¡¦
2004
Third Prize at ¡¥Project Learning Competition ¡V A trip to Beijing¡¦
Creativity   
2005
Overall Champion for Division 1 (Primary School), Best Performing Team for Spontaneous Problems, Best Parade Team at the ¡¥Odyssey of the Mind Program HK Competition¡¦. Will represent HK to compete in World Competition to be held at Orlando, USA.
2002
Second Prize at HK Triphibian Creativity Challenge Competition
2001
Overall Champion for Division 1 (Primary School), Best Performing Team for Spontaneous Problems, Best Parade Team at the ¡¥Odyssey of the Mind Program HK Competition¡¦. Represented HK to compete in World Competition being held at Maryland, USA.
2000
Overall Champion for Division 1 (Primary School), Best Performing Team for Spontaneous Problems, Best Style winner at the ¡¥Odyssey of the Mind Program HK Competition¡¦. Represented HK to compete in World Competition being held at Tennessee, USA.
Visual Art      2005
First Prize at Fun Fair Design Competition
2002
First Prize at World Peace Poster Design Competition (Cherry Li)
2002
Bronze Medal at Children Painting World Competition (Mok Shao Hsun)
2001
Silver Medal at Children Painting World Competition (Cheung Nok Tung)
2001
Outstanding Design Award at ¡¥HK International Airport Development Blue Print Design Competition¡¦ (Wilson Tam)
2001
First Prize at Road Safety Art Competition (Cherry Li)
Music    2005
6 First Prizes, 7 Second Prizes, 7 Third Prizes, 89 Honor and Merit Certificates at the HK Schools Music Festival (including Choir and Band Competitions)
2004
7 First Prizes, 10 Second Prizes, 15 Third Prizes, 99 Honor and Merit Certificates at the HK Schools Music Festival (including Choir and Band Competitions)
2003
7 First Prizes, 6 Second Prizes, 6 Third Prizes, 85 Honor and Merit Certificates at the HK Schools Music Festival (including Choir and Band Competitions)
2002
4 First Prizes, 4 Second Prizes, 5 Third Prizes, 75 Honors and Merit Certificates at the HK Schools Music Festival (including Choir and Band Competitions)
Dance    2005
Highly Commended Award at Schools Dance Competition
2004
Highly Commended Award at Schools Dance Competition
2003
Highly Commended Award at Schools Dance Competition
2002
Honors Award at Schools Dance Competition
Sports  2005
4 Gold and 2 Silver medals at Queensland Swimming Competition(Wong Hung Ting)
2005
1 Gold (Winkie Su) & 1 Silver (Cheung Kin Tong) at HK Schools Athletics Competition
2005
1 Silver (Cheung Tsz Kai) & 1 Bronze (Natalie Drake) at District Mini Tennis Competition
2004
1 Gold and 1 Silver medals at HK Schools Swimming Competition
2004
2 Gold, 7 Silver & 4 Bronze medals at North Kowloon Schools Swimming Competition
2004
1 Gold (Winkie Su) & 1 Silver (Girl's Relay) at HK Schools Athletics Competition
2004
Third Prize at North Kowloon Schools Badminton Competition; Good Player Award (Charles Chan)
2004
1 Gold & 4 Silver at HK Schools Gymnastics Competition (Ng Chi Hin)
2004
Third Prize at North Kowloon Schools Volleyball Competition
2004
Bronze medal at HK Annual Mini Tennis Competition (Natalie Drake)
2004
Silver medal at Kowloon Schools Tennis Competition (Roy Cheng)
2003
3 Gold medals at HK Schools Swimming Competition
2003
2 Gold, 3 Silver & 6 Bronze medals at North Kowloon Schools Swimming Competition
2002
Silver Trophy for Overall Performance in Sports at District
2002
2 Gold & 3 Bronze medals at HK Schools Swimming Competition
2002
5 Gold, 2 Silver & 10 Bronze medals at North Kowloon Schools Swimming Competition
2002
1 Gold & 1 Bronze at HK Triathlon Competition for Children
2001
Second Prize at North Kowloon Schools Badminton Competition; Good Player Award (Mok Kwan Ling)
2001
Second Prize at HK Basketball 3 Player Competition
2001
Second Prize at North Kowloon Schools Table Tennis Competition; Good Player Award (Frieden Lee)
Problem Solving     2005
Second Prize at HK Wei Qi Competition. (Leung Bok Lai)
2004
1 First Place in HK at World Arena Assessment for the Gifted. (Jessie Lee)
2004
Second Prize at HK Wei Qi Competition. (Lee Yi Tai)
2004
School Champion at HK Schools Wei Qi Competition (Lee Yi Tai & Leung Pok Lai); represented HK to compete in Canton, Macau & HK Schools Wei Qi Competition; obtained Second Prize
2004
Individual Champion at HK Schools Wai Qi Competition (Lee Yi Tai)
Social Services  2001-2005
Gold Award at CYC Selling Flowers for Charity
Bronze Award at CYC Cleaning for Charity
2001
Outstanding Teacher Award in Environmental Education (Ms Edith Lau)
Civic Education 2005 Best Performing School & Individual Champion (Lo Ho Yin) at Kwoloon City On-line Civic Education Competition
 Life Education 2004
Outstanding Program for Life Education Award (Ms Jan Wong)
 Whole Person Development    2005  Kowloon City Outstanding Student Award at Outstanding Student Election (Anna Leung)
 2003  Kowloon City Outstanding Student Award at Outstanding Student Election (Sebastian So)
 2001  Kowloon City Outstanding Student Award at Outstanding Student Election (James Xie)